טיפול זוגי

האם יש לכם מריבות וויכוחים שחוזרים על עצמם ?

שתיקות מעיקות, שעמום?

תחושה של חיים יחד אבל מרגישים לבד?

פערים בסקס, חוסר תשוקה?

בגידה? אין אמון? חשדנות וחקירות?

רובנו חולמים על זוגיות מעצימה ומלאת אהבה באופן קבוע.
זוגיות טובה היא המפתח להורות טובה, ומהווה בסיס בו יכולים שני בני הזוג לצמוח כתוצאה מתהליך מקביל של נתינה וקבלה.

זוגיות הינה דבר חי ודינאמי והיא תמיד משתנה, גם כאשר אנחנו לא שמים לב.
גם זוגות אוהבים, שמוכנים לעבוד קשה על מנת לשמר זוגיות בריאה ונעימה, נקלעים למשברים שקשה לצאת מהם. מדוע?

כל זוגיות מורכבת משלבי צמיחה שונים. את שלב ההתאהבות, או "שלב ירח הדבש", כולנו מכירים. אך מה קורה אחר כך? כל אחד משלבי החיים המשותפים כזוג וכמשפחה מאתגר אותנו ומעלה בנו ציפיות, כמיהות ורצונות.
במהלך חיינו אנו נדרשים לשמור על איזון בין צרכינו הפנימיים לבין סביבתנו, בין העצמי לייחד, בין הורות לזוגיות, בין פנאי לעבודה, בין עבודה למשפחה וזאת תוך מילוי המטלות היומיומיות הרבות. עלינו לדעת לעזור לזוגיות להסתגל ולהתמודד כראוי עם משתנים אלו.
טיפול זוגי הוא הזדמנות לבירור והתמודדות עם בעיות וקשיים המתעוררים בשלבים שונים של הקשר הזוגי. טיפול זוגי מאפשר לבני הזוג ללמוד לנהל את הזוגיות שלהם ממקום מודע ולזהות את הכוחות והמכשולים בזוגיות.

מהו טיפול זוגי ?

הטיפול הזוגי הינו שיחה טיפולית  המתקיימת על בסיס שבועי ונמשכת כשעה. בפגישה זו מועלות הבעיות הזוגיות והמטרות אותן מעוניין הזוג להשיג ופועלים להשגת השינוי תוך הצבת מטרות מוגדרות וממוקדות. בטיפול הזוגי משתתפים שני בני הזוג בדרך כלל, אם כי לפעמים מתקיימות פגישות אישיות של אחד מבני הזוג עם המטפל– כחלק מן התהליך.

יתרונות הטיפול הזוגי:

היתרון שבטיפול זוגי אינו מתמצה במתן פתרון לבעיה ספציפית נקודתית בלבד, אלא מתמקד בשיפור וייעול התהליכים המתנהלים בתוך הזוגיות  במטרה למנוע או לצמצם למינימום חיכוכים ובעיות עכשוויות ואף למנע יצירת בעיות חדשות. 

בנוסף, טיפול זוגי מספק פעמים רבות מסגרת ניטראלית שבה כל אחד מבני הזוג מעלה נושאים שמפריעים לו תוך הקשבה הדדית, ללא דפוסים שהתקבעו בשיחות ביניהם המפריעים לשיחה כזו להתקיים.

לפגישה יש מסגרת ברורה, והמטרה אינה "בלגן" או תחושה של אבדן שליטה, של צלילה לאחד הריבים המייאשים שלכם. כל אחד מכם יוכל להשמיע מה שחשוב לו ולשמוע בצורה חדשה ומרעננת את דברי השני. לאחר שבתחילה אקשיב לכם ואלמד אתכם, אני אהיה יותר פעילה, אתן לכם כלים, נגיע יחד לתובנות, ארחיב לכם את נקודות ההתייחסות לזוגיות בפרט ולחיים בכלל, ואפתח יחד אתכם אפשרויות חדשות שיעשירו את הזוגיות ואת עצמכם

כמה זמן נמשך טיפול זוגי?

טיפול זוגי, מוגדר לרוב כטיפול ממוקד בעיה, ולכן נחשב לתהליך קצר מועד. מרבית הטיפולים הזוגיים ימשכו בין 10 ל 20 מפגשים. כמובן שחשוב לזכור שכל זוג מתמודד באופן שונה עם הבעיות ועם השינויים הנדרשים, ולכן משך התהליך הנו אינדוודואלי ותלוי במספר גורמים. בין היתר מטרות הטיפול, מידת המוטיבציה והנכונות לשינוי, עוצמת הכעסים ועומק המשקעים, מידת הגמישות ועוד.

למי מיועד הטיפול הזוגי-האם ניתן להגיע לבד?

טיפול זוגי מתאים לזוגות אשר מרגישים כי למרות קשיים ומתחים זוגיים, הקשר הזוגי חשוב להם והם רוצים לשקם ולקדם אותו. כאשר בעיות חוזרות על עצמן שוב ושוב, כאשר למרות הניסיונות הרבים לפתור את הקשיים, נוצרת תחושה של תקיעות, כאשר כל צד מתבצר בעמדתו, כשנדמה שהגענו למבוי סתום, כאשר הדיאלוג הזוגי לא מוביל לתוצאות הרצויות זה סימן שכדאי לפנות לטיפול.  יחד עם זאת, טיפול זוגי אינו מתאים רק במקרים של משבר זוגי עמוק. לעיתים גם תחושה של מרחק ותקשורת יומיומית לקויה הם סיבה מספקת לפנות לטיפול.

לעיתים רק אחד מבני הזוג לא מרוצה מהקשר והשני/ה לא מבינים "מה הבעיה?", במקרה כזה מומלץ להגיע גם לבד ולברר את הסוגיה לעומק, במידה ובן/בת הזוג ירצו להצטרף בהמשך זה אפשרי, אך לא הכרחי לטיפול מכיוון שדי בשינוי בגורם אחד במערכת זוגית על מנת ליצור שינוי במערכת הזוגית כולה. גם מי שאינו נמצא בזוגיות יציבה ורוצה לברר את הנושא לעומק, יכול בהחלט להתאים לטיפול שכזה.

באמצעות הטיפול הזוגי ניתן לקבל החלטות נבונות לגבי בנייה מחדש של היחסים או במקרים מסויימים – להחליט על פרידה. מאד מומלץ להיעזר בייעוץ זוגי גם כאשר כבר שוקלים להיפרד, כי לפעמים בני זוג, אשר כמובן נמצאים במצב מאוד נסער ורגיש, אינם מביאים בחשבון שהמשבר העובר עליהם ניתן בכל זאת שיקום ומרימים ידיים מוקדם מדי.

זוגיות אינה שונה מכל מערכת אחרת: כשמשקיעים בה, היא מתפתחת ומשגשגת; כשהיא מוזנחת, היא דועכת ומתכלה. כמו כל מערכת, זוגיות טובה נבנית ומתוחזקת על ידי השקעה נבונה של משאבים – אנרגיה, זמן, טכניקה טובה ומיומנות.

אני עוזרת  לזוגות בכל שלבי החיים לשפר את מערכת היחסים הזוגית ואת איכות החיים.
אני יכולה לעזור גם לכם.