טיפול משפחתי

טיפול משפחתי / ייעוץ משפחתי

טיפול משפחתי נועד לשיפור האווירה בתוך המשפחה ע"י שינוי דפוסי התנהגות ויחסים משפחתיים. התא המשפחתי בו אנו חיים הוא הקבוצה החברתית המשמעותית ביותר בחייהם של מרבית האנשים- ילדים, מתבגרים ובוגרים. בהתאם, טיפול משפחתי הוא סוג של פסיכותרפיה המגייסת את כל המשפחה לפתרון בעיות שאמנם יכולות להופיע אצל היחיד, אך משפיעות על המשפחה כולה ומכבידות על תפקודה. בטיפול משפחתי – כדי לפתור בעיות – עובדים בני המשפחה יחד.

לדוגמא, במשפחה בה מתלוננים ההורים על התנהגות אחד מהילדים, שהופכת אותו ל"ילד הבעייתי" בבית נבחן האם אותה התנהגות משמשת ביטוי או התוצאה של קשיים אחרים בתוך המשפחה כמו מערכת זוגית טעונה וקונפליקטואלית, שבה הילד מפתח בעיה כדי להסב את תשומת הלב של הוריו מהקשיים הזוגיים או האישיים שלהם עצמם, על מנת לחייב אותם לטפל בבעיה שלו. הטיפול יאפשר לבני הזוג להתמקד בקשיים שביניהם, ולאפשר לילד לצאת מ"התפקיד" שלקח על עצמו, כלומר לסייע לו לוותר על ההתנהגות הבעייתית.

הטיפול המשפחתי מתבסס על ההבנה שהמשפחה היא המשאב הגדול ביותר העומד לרשות הפרט בהתמודדות עם קשיים רגשיים, פיזיים ואף חברתיים, וכי בעיות רבות יכולות להיפתר באמצעות שינוי היחסים ודפוסי הגומלין במשפחה; דפוסים אלה משפיעים על הפרט ועל התפתחותו ואף מושפעים ממנו, ולפיכך הם חלק בלתי נפרד הן מן הבעיה והן מהפתרון.

המפגשים מתקיימים עם בני הזוג או כל בני המשפחה ומטרת המטפל/ת לסייע, לפתח הקשבה פעילה המאפשרת גילוי הכוחות הקיימים, הדפוסים המקבעים ו/או מונעים שינוי ופיתוח תמיכה הדדית בין כל בני המשפחה. נבחנות גם הקואליציות הסמויות והגלויות בין בני המשפחה במטרה להבין את המבנה הפנימי הייחודי של אותה משפחה וליצור שינויים רצויים ביחסים ובדפוסים של המשפחה כולה. 

הטיפול המשפחתי מתמקד בקשרים רגשיים שונים של המערכת המשפחתית: הקשר הזוגי, הקשר ההורי, קשר בין הורה וילד , קשר בין מספר בני משפחה, קשרים שבין המשפחה לבין מסגרות חברתיות אחרות לפי הצרכים הטיפוליים של המשפחה.

הטיפול המשפחתי הוא בדרך כלל קצר-מועד, ממוקד בפתרונות ומכוון למטרה טיפולית שנקבעה במשותף על ידי המטפל והמטופלים.

מתי כדאי לפנות לטיפול משפחתי?

התמודדות עם שינויים ומעברים או עם משברים שונים שנוצרים כתוצאה משינויים צפויים ובלתי צפויים במעגל החיים. מצבים אל  עשויים לטלטל את המשפחה ולהצריך התארגנות מחודשת.

טיפול משפחתי מתאים למשפחות המתמודדות עם תקופת ההיריון והלידה, בעיות גיל המעבר, אבדן ומוות, מחלה, פיטורין ירידה מנכסים ומשבר כלכלי, גרושין , בגידה, מעבר למקום מגורים חדש – או הגירה, התעללות מינית, טראומה, תאונה, ועוד. בנוסף, קשיים התנהגותיים ורגשיים של ילדים : קושי בהצבת גבולות,  קשיים במעברים וההתאקלמות, בעיות חברתיות, תלות יתר, מאבקי כח, מריבות אינסופיות בין אחים, ועוד. בעיות הקשורות לציפיות הורים ,קשיים סביב אימוץ, בעיות תפקוד בבית או בבית-הספר, פוביות בית-הספר, קשיים חברתיים, תופעות של דיכאון וחרדה, בעיות בגיבוש זהות , בעיות פסיכוסומטיות , הפרעות התנהגות, בעיות בין אחים, התמודדות במשברים משפחתיים, הפרעות אכילה ועוד.

בטיפול עולים קשיים בדינמיקה המשפחתית: מריבות, תחרותיות, "קואליציות", ניכור והיעדר תקשורת . המשפחה הופכת להיות מקור לסבל ומפסיקה להיות מקום בטוח ומוגן ישנם חיכוכים ומתיחויות בתוך המשפחה המקשים על חיי היום יום למשל ויכוחים קשים בין ההורים לגבי גידול הילדים, מעורבות ילדים בקונפליקטים בין ההורים, כשהילדים נוטים לצד אחד ההורים, ועוד.

בנוסף, בעיות כרוניות במשפחה: אלימות במשפחה, התמכרויות והימורים, התמודדות עם מחלה כרונית – פיזית או נפשית, גילוי עריות ועוד.

 כמו כן, יצירת מערכת משפחתית חדשה לאחר גרושין או מוות : בעקבות קשיים להסתגל למערכת המשפחתית החדשה, הגדרה וביסוס היחסים בין חברי המשפחה שאין ביניהם קשר ביולוגי. חידוש הזוגיות, קונפליקטים עם ילדים ובני/בנות זוגם, טיפול בנכדים וטיפוח היחסים אתם, טיפול בהורים מבוגרים וסיעודיים, קונפליקטים סביב כסף, רכוש וירושות ועוד